Są miejsca, gdzie muzyki Chopina słucha się w sposób jedyny i niepowtarzalny, tak jak to się dzieje w Żelazowej Woli, Łazienkach Królewskich w Warszawie, czy w Pałacu Pacółtowo.
Recitale w Pałacu Pacółtowo cieszą się ogromnym uznaniem tak z powodu występujących artystów wirtuozów, jak również niepowtarzalnych walorów akustycznych miejsca dla słuchania muzyki Chopina.
Miłośnicy muzyki Chopina, jednego z najwybitniejszych kompozytorów wszech-czasów i nazywanego poetą fortepianu wiedzą doskonale, że odbiór jego muzyki jest najpełniejszy, najdoskonalszy w niewielkich akustycznych salach. Chopin odmawiał wręcz wykonań swoich dzieł w dużych salach koncertowych. Wyjątkiem są oczywiście oba koncerty fortepianowe E-moll opus 11 i F-moll opus 21, napisane na fortepian i orkiestrę. Chopin zwykł był grać w salonach, gdzie dźwięki wibrują, krążą i powracają, już przebrzmiały, a jeszcze są, „zawisają” niejako w powietrzu, „zalewane” nowymi dźwiękami. Możliwość uczestniczenia w recitalach chopinowskich odbywających się w salonach koncertowych to niezwykłe przeżycie, pozwalające niejako „dotknąć” dźwięków. Barwa brzmienia nokturnów, etiud jest niezwykła, nostalgiczna, a perlistość, zwiewność mazurków przejmująca i wzruszająca - wnikają w słuchającego.
Takiego właśnie odbioru muzyki Chopina nie można nawet doświadczyć w najlepszych nawet salach koncertowych, wyposażonych w najwyższej jakości sprzęt nagłośniający.W Polsce jest kilka zaledwie miejsc, w których odbywają się stałe, regularne recitale chopinowskie. Są to letnie recitale w Żelazowej Woli i Łazienkach Królewskich w Warszawie, oraz recitale w Pałacu Pacółtowo. W Żelazowej Woli koncertów można słuchać w ogrodach, a w Łazienkach Królewskich w parku. Pacółtowskie Recitale to koncerty salonowe - jedyne salonowe recitale chopinowskie w Polsce.Recitale te cieszą się ogromnym uznaniem tak z powodu występujących artystów wirtuozów, jak również niepowtarzalnych walorów akustycznych miejsca dla słuchania muzyki Chopina.
Wszystkim Państwu, którzy nie mieli dotąd okazji uczestniczenia w salonowych recitalach chopinowskich polecamy przeżyć tę maestrię brzmienia Chopina „na wyciągnięcie ręki niejako” i posłuchać wybitnych pianistów, uczestników i laureatów Międzynarodowych Konkursów Pianistycznych. Mieliśmy przyjemność gościć na recitalach: Joanna Marcinkowska, Nikodem Wojciechowski, Maciej Wota, Łukasz Byrdy, Łukasz Krupiński, Paweł Wakarecy, Radosław Sobczak, Jakub Kitowski, Paweł Kubica, Krzysztof Książek, Michał Mossakowski, Jacek Kortus.
Wydarzenie zostało objęte patronatem Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina